12 січня 2025 р. о 09:48

Як смартфони змінюють наші когнітивні функції?

Дослідження: як смартфони впливають на наш мозок фото 1

№1. Позитивний вплив на мозок

1. В університеті Кембриджа проводили дослідження, яке показало, що регулярне використання телефонів для навчальних додатків та вирішення головоломок сприяє розвитку пам'яті та кращої концентрації.

Однак слід враховувати той факт, що ці переваги стосуються лише випадків, коли гаджети застосовуються в рамках навчальних чи пізнавальних цілей.

2. У 2020 році в університеті Каліфорнії також проводилося дослідження, під час якого було з'ясовано, що мобільні відеоігри допомагають покращити когнітивні здібності. Наприклад, людина починає простіше орієнтуватися у просторі та швидше приймати рішення.

№2. Негативний вплив смартфона на когнітивні функції

Дослідження: як смартфони впливають на наш мозок фото 2

На думку психологів, однією з негативних рис телефону є постійний відволікаючий ефект. Повідомлення, оповіщення, доступ до соціальних мереж – все це призводить до зниження уваги та концентрації.

1. У 2019 році вчені з університету Лонг-Айленда довели, що постійне навантаження мозку інформацією від гаджетів знижує здатність мозку ефективно обробляти інформацію в ситуаціях, які потребують тривалої уваги.

Порушення уваги може погіршити пам'ять, викликати емоційну перевантаженість і навіть знизити розумову продуктивність.

2. Ще один вагомий аспект – вплив екранного часу на мозок. Вчені з Пенсільванії в 2020 році в ході дослідження з'ясували, що надмірне використання гаджетів призводить до змін у структурі мозку, включаючи зниження обсягу сірої речовини, яка відповідає за пам'ять та прийняття рішень.

№3. Психологічна та фізіологічна залежність від смартфона

Вчені з університету Південної Каліфорнії проводили дослідження на вплив гаджетів на рівень дофаміну у мозку. В результаті виявилося, що звикання до телефону дійсно впливає на дофамін, що призводить до відчуття задоволення від «лайків» та повідомлень.

Це може призвести до формування звички постійно перевіряти смартфон при кожному новому повідомленні. Таким чином, втрачається здатність мозку зосереджуватись на важливих завданнях.

Крім того, часте та тривале використання гаджета стає причиною порушень сну. У всьому виною — синє світло, що випромінюється екраном, яке знижує вироблення мелатоніну.

№4. Як зменшити негативний вплив смартфона на когнітивні функції

Дослідження: як смартфони впливають на наш мозок фото 3

Вчені рекомендують:

  • Обмежити час експлуатації пристрою + робити перерви кожні 20-30 хвилин.

  • Задіяти телефон у освітніх цілях, у тому числі для розвитку пам'яті та когнітивних здібностей.

  • Обов'язково практикуватимемо цифрові детоксикації. Особливо це стосується часу перед сном, щоб уникнути впливу синього світла.

Висновок

Використовуйте смартфон з розумом та контролюйте проведений з ним час. Мінімізуйте його вплив на ваше життя і тоді ви збережете баланс між технологіями та здоров'ям.